TFP – Co to znamená?

TFP (Time For Print), je forma spolupráce mezi fotografem a modelem, kdy místo finanční odměny získají zúčastnění jako honorář výsledné fotografie a dohodnutá práva k jejich užití (většinou k vlastní prezentaci).

Model tedy neplatí fotografovi za nafocení prezentačních fotek (fototest, freetest), fotograf neplatí modelu za pózování.

Je to tedy pro obě strany jeden z nejvýhodnějších způsobů jak získat fotografie pro svá portfolia.

Důležité závěry nejen pro TFP

U formy TFP počítám automaticky s povolením cokoliv zveřejnit, jde-li o mé nápady.

Jedná-li se o něco mimo můj záměr a tudíž foceno pro Vás, tak tam domluvu řeším individuálně.

Především u focení, která mají sloužit jako dárek (vyčkám se zveřejněním), nebo jsou odvážná (glamour, akty).

Pokud model nemá nápad, který by mne zaujal, nebo není ochoten se podílet na mém projektu, v tom případě si za focení budu účtovat odpovídající finanční odměnu.

V případě, že se dotazujete na cenu focení, co nejpřesněji prosím specifikujte svá přání a představy (styl focení, místo focení, požadavky na vizážistku, kadeřnici), požadavky na výsledné fotografie (počet, grafická úprava, velikost výtisků), abych mohl pro Vás učinit co nejpřesnější cenovou nabídku.

Toť vše, takže na viděnou na „place“...

TFP/TFCD – Jaké jsou moje podmínky?

  1. Model, modelka (dále jen model) přijde se zajímavým nápadem, který mne osloví a bude se mi hodit k rozšíření mého portfolia.
  2. Modely si vybírám sám. Jednak podle vzhledu a dále pak podle toho, co je model ochoten fotit.
  3. Témata k focení řeším individuálně. Každý má totiž jinou představu o tom co modelu vyhovuje, jak chce na fotkách vypadat, co chce ukázat a co naopak nikoliv. Focení pak probíhá tak, že se část vždy fotí pro model a část pro mne. Pokud model potřebuje například fotografie pro agenturu, nebo třeba jako dárek pro rodinu, přátele, atd., není v tom problém.
  4. U TFP spolupráce je nezbytné podepsat písemnou smlouvu. Pokud je model mladší 18 let, vždy vyžaduji souhlas a podpis zákonného zástupce. Vzor smlouvy si můžete stáhnout zde.
  5. Upozorňuji, že nikdy neposkytuji všechny nafocené snímky, ani ve formě náhledů. I digitální negativ beru jako surové dílo, které vyžaduje jistou míru úprav - retuš. Podrobnou retuši zpravidla dělám pouze na jedné či dvou fotografiích a na ostatních provádím klasickou základní retuš.

Kolik fotografií z focení vzniká?

Obvyklý počet předávaných fotografií se pohybuje mezi 6-12 snímky na jedno focení. Záleží na tom, co všechno se fotí, kolik nápadů se podaří realizovat a v neposlední řadě také na tom, jak to modelu na fotografiích sluší. Zastávám názor, že když model souhlasí s TFP focením ode mne, pak se mu má práce líbí a věří mému úsudku, že vyberu opravdu jen to nejlepší.

Na viděnou na "place".